Skip to content

109 Dwight St.(Block 25804 Lot 5)Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block25804
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
26%
Improvement Value:$128,000
74%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,863-0.6%
2024$3,887-29.9%
2023$5,548+0.0%
2022$5,548
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9524, Page 152NU CodeGovernment (15)Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1995