Skip to content

106 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 2012

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block2603
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,636
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$507,400
67%
Total Assessment$757,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,913-0.6%
2024$17,019+40.1%
2023$12,149-0.4%
2022$12,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,636DeedBook 9751, Page 831Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$829,000

From:

To:

DeedBook 9200, Page 537Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 8836, Page 579NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8691, Page 985