Skip to content

128 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block2603
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$275,700
52%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,739-0.6%
2024$11,812+40.1%
2023$8,432-0.4%
2022$8,464+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

DeedBook 8895, Page 65Recorded2/21/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5145, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1900