Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
107-111 West Side Ave.Jersey City, NJ 07305
Industrial
Last Sale Price
$20
Last Sale Date
Dec 21, 1999
Property Information
Block26101
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261
Assessment
Land Value:$12,272,000
55%
Improvement Value:$10,020,400
45%
Total Assessment$22,292,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $497,789 | -0.6% |
| 2024 | $500,910 | +40.1% |
| 2023 | $357,570 | -0.4% |
| 2022 | $358,908 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.