Skip to content

432 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block26101
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building Class---
Description1SCB-SERST1SMO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,300
59%
Improvement Value:$314,300
41%
Total Assessment$766,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,118-0.6%
2024$17,226+40.1%
2023$12,296-0.4%
2022$12,342+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 7660, Page 321Recorded9/10/2005

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 7561, Page 31Recorded5/23/2005