Skip to content

155 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block26202
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
39%
Improvement Value:$136,400
61%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977-0.6%
2024$5,009+40.1%
2023$3,575-0.4%
2022$3,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5720, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1927