Skip to content

393 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block26203
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-F-G1
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
28%
Improvement Value:$211,300
72%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,527-0.6%
2024$6,568+40.1%
2023$4,688-0.4%
2022$4,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9480, Page 261Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 9480, Page 261

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9174, Page 427Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9001, Page 53Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9001, Page 53

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 6014, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1925