Skip to content

162 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block26301
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
39%
Improvement Value:$133,800
61%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897-0.6%
2024$4,928+40.1%
2023$3,518-0.4%
2022$3,531+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 9675, Page 659NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1922