Skip to content

371 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block26203
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
28%
Improvement Value:$211,700
72%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,536-0.6%
2024$6,577+40.1%
2023$4,695-0.4%
2022$4,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 462Recorded10/17/2013

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7703, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1968