Skip to content

351 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block26203
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$209,900
70%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697-0.6%
2024$6,739+40.1%
2023$4,810-0.4%
2022$4,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7450, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1925