Skip to content

339 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block26203
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
44%
Improvement Value:$114,600
56%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569-0.6%
2024$4,597+40.1%
2023$3,282-0.4%
2022$3,294+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9087, Page 318Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9062, Page 45Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7334, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1925