Skip to content

374 Danforth AveJersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block26203
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-FUNERAL-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,100
16%
Improvement Value:$1,245,800
84%
Total Assessment$1,477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,552-0.6%
2024$31,750+40.1%
2023$22,665-0.4%
2022$22,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0