Skip to content

12 West Side Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 9, 2004

Property Information

Block26203
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
40%
Improvement Value:$152,600
60%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649-0.6%
2024$5,685+40.1%
2023$4,058-0.4%
2022$4,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7434, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1963