Skip to content

42 Highview RoadJersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block26302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F&B-D-1U-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
31%
Improvement Value:$208,000
69%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730-0.6%
2024$6,772+40.1%
2023$4,834-0.4%
2022$4,853+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

DeedBook 9128, Page 839Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970