Skip to content

193 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$118,388
Last Sale Date
Jul 17, 2008

Property Information

Block26302
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,110
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
16%
Improvement Value:$500,200
84%
Total Assessment$596,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,313-0.6%
2024$13,397+40.1%
2023$9,563-0.4%
2022$9,599+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,388
DeedBook 8570, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 2008