Skip to content

67 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block26401
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
44%
Improvement Value:$268,200
56%
Total Assessment$478,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678-0.6%
2024$10,745+40.1%
2023$7,670-0.4%
2022$7,699+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

DeedBook 9472, Page 808Recorded2/21/2020

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 8802, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1926