Skip to content

1870 Kennedy Blvd.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block26401
Lot1
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building ClassC0562
Description4S-B-26U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage562
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,400
59%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175-0.6%
2024$2,189+40.1%
2023$1,562-0.4%
2022$1,568+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft562DeedBook 9641, Page 590Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$74,415

From:

To:

Sq Ft562DeedBook 9466, Page 541Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft562DeedBook 9347, Page 979

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft562DeedBook 9343, Page 11Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 9041, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1900