Skip to content

61-61.5 M.L. King Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,653,150
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block26401
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
9%
Improvement Value:$939,700
91%
Total Assessment$1,027,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,933-0.6%
2024$23,077+40.1%
2023$16,473-0.4%
2022$16,535+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,653,150

From:

To:

DeedBook 9612, Page 223NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$1,258,734

From:

To:

DeedBook 9239, Page 798Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 9065, Page 919Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5380, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1920