Skip to content

1866 Kennedy Blvd.(Unit C0405)Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block26401
Lot34
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building ClassC0563
Description4S-B-22U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage563
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
46%
Improvement Value:$46,700
54%
Total Assessment$86,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,936-0.6%
2024$1,948+40.1%
2023$1,391-0.4%
2022$1,396+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft563DeedBook 9205, Page 127Recorded6/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924