Skip to content

197 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block26401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-HG2
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,245
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$301,600
76%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856-0.6%
2024$8,912+40.1%
2023$6,361-0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

Sq Ft3,245DeedBook 9619, Page 915Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 9619, Page 915

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,245DeedBook 9452, Page 767Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7537, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1924