Skip to content

82 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block26403
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
31%
Improvement Value:$207,300
69%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706-0.6%
2024$6,748+40.1%
2023$4,817-0.4%
2022$4,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5928, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1923