Skip to content

103 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jul 12, 2004

Property Information

Block26403
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
36%
Improvement Value:$123,800
64%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343-0.6%
2024$4,370+40.1%
2023$3,120-0.4%
2022$3,131+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 7336, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1915