Skip to content

84 Wade St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1923
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block26403
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$219,500
70%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,978-0.6%
2024$7,022+40.1%
2023$5,013-0.4%
2022$5,031+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923