Skip to content

76 Warner AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Oct 26, 1978

Property Information

Block26404
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$220,200
71%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927-0.6%
2024$6,970+40.1%
2023$4,976-0.4%
2022$4,994+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3264, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1921