Skip to content

30 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07305

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block26404
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
14%
Improvement Value:$290,400
86%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532-0.6%
2024$7,579+40.1%
2023$5,410-0.4%
2022$5,431+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8871, Page 415

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8871, Page 415NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded9/20/2012

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 7159, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 0001