Skip to content

27 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block26405
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
22%
Improvement Value:$193,300
78%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562-0.6%
2024$5,597+40.1%
2023$3,996-0.4%
2022$4,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9538, Page 931NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

DeedBook 9466, Page 979Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5833, Page 52