Skip to content

1846-1854 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block26406
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-6U-H

Assessment

Land Value:$543,400
44%
Improvement Value:$690,300
56%
Total Assessment$1,233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,549-0.6%
2024$27,721+40.1%
2023$19,789-0.4%
2022$19,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$631,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 787Recorded12/5/2013