Skip to content

147 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block26406
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
35%
Improvement Value:$107,800
65%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700-0.6%
2024$3,723+40.1%
2023$2,658-0.4%
2022$2,668+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 9225, Page 133Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3378, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1920