Skip to content

97 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block26501
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$209,200
69%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+3.2%
2024$6,563+42.3%
2023$4,613-0.4%
2022$4,632+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 9730, Page 885NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925