Skip to content

119 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block26501
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$270,600
74%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164-0.6%
2024$8,215+40.1%
2023$5,864-0.4%
2022$5,886+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9407, Page 344Recorded6/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1923