Skip to content

67 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 11, 2003

Property Information

Block26503
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
28%
Improvement Value:$194,800
72%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040-0.6%
2024$6,078+40.1%
2023$4,339-0.4%
2022$4,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7027, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1907