Skip to content

55 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block26503
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$202,200
69%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547-0.6%
2024$6,588+40.1%
2023$4,703-0.4%
2022$4,721+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

DeedBook 9160, Page 411Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

DeedBook 9084, Page 114Recorded12/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900