Skip to content

14 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2009

Property Information

Block26602
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$221,700
71%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983-0.6%
2024$7,026+40.1%
2023$5,016-0.4%
2022$5,034+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920