Skip to content

378 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$552,500
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block26602
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
27%
Improvement Value:$233,200
73%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,161-0.6%
2024$7,206+40.1%
2023$5,144-0.4%
2022$5,163+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$552,500

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 9857, Page 707Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 9604, Page 358Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9604, Page 358

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 9165, Page 249Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 7547, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2005