Skip to content

32 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Date
Feb 2, 1990

Property Information

Block26602
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
27%
Improvement Value:$242,700
73%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452-0.6%
2024$7,498+40.1%
2023$5,353-0.4%
2022$5,373+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4254, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1921