Skip to content

40 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block26602
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5-S-B-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
31%
Improvement Value:$262,600
69%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,465-0.6%
2024$8,518+40.1%
2023$6,081-0.4%
2022$6,104+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

DeedBook 9139, Page 486Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 972NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924