Skip to content

48 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block26602
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
22%
Improvement Value:$270,000
78%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726-0.6%
2024$7,775+40.1%
2023$5,550-0.4%
2022$5,571+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8163, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1926