Skip to content

142 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block25001
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
18%
Improvement Value:$222,900
82%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094-0.6%
2024$6,132+40.1%
2023$4,377-0.4%
2022$4,394+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,478DeedBook 9732, Page 572Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$272,900

From:

To:

DeedBook 9285, Page 932Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7371, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1995