Skip to content

3 Suburbia Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1984

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
May 20, 1987

Property Information

Block26701
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B&F-D2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
21%
Improvement Value:$279,800
79%
Total Assessment$353,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,903-0.6%
2024$7,952+40.1%
2023$5,677-0.4%
2022$5,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 3790, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1984