Skip to content

128 Suburbia Terr

Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block26703
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
25%
Improvement Value:$217,700
75%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453-0.6%
2024$6,494+40.1%
2023$4,636-0.4%
2022$4,653+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 9009, Page 285Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9009, Page 286

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 8833, Page 577Recorded2/16/2012

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

DeedBook 7132, Page 305Recorded9/19/2003

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4130, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1968