Skip to content

345 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2011

Property Information

Block26801
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
28%
Improvement Value:$217,000
72%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730-0.6%
2024$6,772+40.1%
2023$4,834-0.4%
2022$4,853+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931