Skip to content

315 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block26801
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
36%
Improvement Value:$148,900
64%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194-0.6%
2024$5,227+40.1%
2023$3,731-0.4%
2022$3,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5976, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1915