Skip to content

62 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block26801
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
28%
Improvement Value:$215,400
72%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679-0.6%
2024$6,721+40.1%
2023$4,798-0.4%
2022$4,816+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8881, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1997