Skip to content

269 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 13, 2024

Property Information

Block26904
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-FG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
34%
Improvement Value:$195,500
66%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,585-0.6%
2024$6,626+40.1%
2023$4,730-0.4%
2022$4,748+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9811, Page 466Recorded3/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900