Skip to content

285 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block26904
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
39%
Improvement Value:$139,600
61%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,111-0.6%
2024$5,143+50.3%
2023$3,422-0.4%
2022$3,435+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9588, Page 111NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3195, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1900