Skip to content

320 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$26,062
Last Sale Date
Nov 16, 1998

Property Information

Block26906
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$191,000
67%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364-0.6%
2024$6,404+40.1%
2023$4,571-0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,062
DeedBook 5376, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1924