Skip to content

322 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block26906
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
37%
Improvement Value:$159,200
63%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654-0.6%
2024$5,689+40.1%
2023$4,061-0.4%
2022$4,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7008, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1923