Skip to content

48 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2020

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block27001
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
39%
Improvement Value:$492,500
87%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,612-0.6%
2024$12,691+40.1%
2023$9,059-9.2%
2022$9,982+363.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft3,452DeedBook 9546, Page 629NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 9207, Page 890Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3549, Page 270