Skip to content

50 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Date
Apr 7, 1990

Property Information

Block27001
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
37%
Improvement Value:$150,100
63%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361-0.6%
2024$5,395+40.1%
2023$3,851-0.4%
2022$3,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4280, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1925