Skip to content

246 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 1, 2001

Property Information

Block2702
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
21%
Improvement Value:$404,400
79%
Total Assessment$513,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466-0.6%
2024$11,538+40.1%
2023$8,237-0.4%
2022$8,267+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5767, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1890